Сайт вчителів інформатики міста Лубен Неділя, 18.02.2018, 04:06
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Блог | Реєстрація | Вхід
» Меню сайту

» Календар
«  Червень 2011  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Головна » 2011 » Червень » 17 » Методика ознайомлення учнів із допоміжним алгоритмом
12:57
Методика ознайомлення учнів із допоміжним алгоритмом
 

поняття допоміжного алгоритму.

 

До команд про безумовне виконання деякого набору дій відноситься і команда виклику допоміжного алгоритму. Ця команда є узагальненням команди присвоєння.

 

Команда виклику допоміжного алгоритму на алгоритмічній мові записується так:

 

Имя (список фактических параметров).

 

Команда виклику допоміжного алгоритму на мові Паскаль записується так:

 

Имя процедуры (список фактических параметров).

 

Допоміжний алгоритм на алгоритмічній мові описується окремо до або після опису основного алгоритму.

Допоміжний алгоритм на мові Паскаль описується обов’язково до опису розділу операторів.

 

Правила перетворення інформації (обчислень) в допоміжних алгоритмах описують через формальні параметри. При конкретному виконанні допоміжного алгоритму формальні параметри замінюються фактичними. При цьому на місці фактичних аргументів можна вказувати вирази, імена окремих змінних або константи. На місці фактичних результатів тільки імена окремих змінних.

 

Типи, кількість і призначення формальних і фактичних параметрів повинні співпадати.

 

В результаті виконання допоміжного алгоритму можна отримати одну або декілька результуючих величин. Будь-який алгоритм може бути використаний у якості допоміжного в іншому алгоритмі.

 

Таким чином, щоб записати команду виклику допоміжного алгоритму, необхідно:

1)           1)           записати ім’я допоміжного алгоритму;

2)           2)           після імені алгоритму в круглих дужках на місцях його аргументів у списку параметрів записати вирази, значення яких необхідно використовувати в алгоритмі у якості значень аргументів;

3)           3)           на місцях результатів у списку параметрів записати імена змінних, яким необхідно присвоїти отримані за алгоритмом значення.

 

Команда виклику допоміжного алгоритму виконується наступним чином:

1)           1)           формальні аргументи допоміжного алгоритму замінюються значеннями фактичних аргументів, вказаних у команді виклику допоміжного алгоритму;

2)           2)           з використанням значень фактичних аргументів виконуються команди, вказані в описі допоміжного алгоритмі;

3)           3)           отримані результати присвоюються змінним, що мають імена фактичних результатів.

 

Після виконання команди виклику допоміжного алгоритму виконується команда, наступна за командою виклику.

Даний матеріал можна розглянути на прикладі задачі знаходження мінімум з 3 чисел (допоміжним алгоритмом буде алгоритм знаходження мінімуму з 2 чисел).

 

алг  нат  МИН2 (нат а, в, х)

       арг  а, в

рез  х

нач

если а > в

   то  х:=а

   иначе  х:=в

      все

кон

procedure min2 (a,b: integer; var min:integer);

 

 

begin

 if a>b then min:=a

   else  min:=b;

 

 

end;

 

алг  МИН3 (нат а, в, с, d)

       арг  а, в, c

рез  d

нач

       МИН2 (а, в, d)

       МИН2 (d, c, d)

кон

program min3;

var a,b,c,d: integer;

 

begin

MIN2(a,b,d);

MIN2(d,c,d);

 end;

 

 

Алгоритм обчислення значення функції.

 

Якщо в результаті виклику допоміжного алгоритму отримується тільки одне значення, то він може розглядатися як алгоритм обчислення значення функції і оформлюватися відповідним чином. У цьому разі у списку параметрів можна не вказувати формальні результати, а вказати лише формальні аргументи. При цьому відпадає необхідність виділяти списки аргументів і результатів. Результат, що отримується, позначають стандартним позначенням – знач, де знач – службове слово. Тип значення вказують перед ім’ям алгоритму.

 

У мові програмування Паскаль замість процедури використовують функцію. Замість службового слова знач – використовується ім’я функції, тобто результат обчислення функції знаходиться у величині, яка позначається ім’ям функції.

Такий допоміжний алгоритм є окремим випадком виразу.

 

Виклик алгоритму обчислення значення функції здійснюється записом його імені разом з фактичними аргументами у деякому виразі.

 

Має місце суттєва відмінність у використанні таких допоміжних алгоритмів. Виклик допоміжного алгоритму першого типу – це окрема команда, що узагальнює команду присвоєння, а виклик допоміжного алгоритму другого типу – окремий випадок виразу (або частини виразу).

 

Допоміжні алгоритми обчислення значення функцій, що використовуються найчастіше, оформлюються у вигляді стандартних функцій (алгоритми обчислення таких функцій описувати немає необхідності). Наприклад, cos(x); sin(x); ln(x)…

 

Рекурсія.

 

1.    1.    Алгоритм, у якому є прямий або непрямий виклик на нього ж як на допоміжний алгоритм, називають рекурсивним. У математиці і програмуванні рекурсія – це метод визначення або вираження функції, процедури, мовної конструкції або розв’язку задачі засобами тієї ж функції, процедури, конструкції і т. д.

2.    Метод послідовного уточнення при побудові алгоритмів полягає в тому, що вихідна задача розбивається на ряд крупних частин (підзадач) і складається основний алгоритм, в якому для розв’язку підзадач використовують виклики ще не написаних допоміжних алгоритмів. Таким чином, спочатку повністю записують основний алгоритм і тільки потім починають складати допоміжні. При складанні допоміжних алгоритмів в свою чергу можна використовувати допоміжні алгоритми. Процес продовжується до тих пір, поки всі алгоритми не будуть складатися з команд, зрозумілих виконавцю
Переглядів: 1543 | Додав: admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
» Архів записів

» Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Copyright MyCorp © 2018